Doprajme našim deťom "Zdravé slovenské potraviny"

Autor: Jaroslav Karahuta | 12.9.2018 o 21:48 | (upravené 13.9.2018 o 10:05) Karma článku: 1,13 | Prečítané:  356x

Každá zodpovedná matka (samozrejme aj otec), chce pre svoje dieťa len to najlepšie.  Je ale to, čo lahodí našim očiam pri potravinových nákupoch v supermarketoch a hypermarketoch to najzdravšie ?

     Je niekedy veľmi ťažké odolať pekne zabaleným potravinám, nádherne vyzerajúcim čerešniam, jahodám, broskyniam, malinám ... ale aj krásne vyfarbeným jablkám , ktoré sú síce často bez chuti a nutričnej hodnoty, ale sú pre naše oči lákavé a vyzerajú jeden ako druhý.

Je ale to, čo lahodí našim očiam aj to najlepšie a hlavne aj to najzdravšie ?

     Nezodpovedným a nesystémovým prístupom ľudí, ktorí riadili a riadia tento štát sme dosiahli absolútny európsky paradox, kedy až 90% potravín kupujeme zväčša v zahraničných super a hypermarketoch a viac ako 60% potravín dovážame zo zahraničia, pričom najhoršia situácia je u ovocia, kde podiel nášho ovocia z celkovej spotreby predstavuje iba 10% a denne dovážame až 32 kamiónov zeleniny, aby sa naplnili požiadavky v spotrebe toho, čo sme ešte donedávna vedeli vyprodukovať sami, ale hlavne vyprodukovaná zelenina a ovocie boli pod stálym dohľadom našich kontrolných orgánov.

     Vedia Tí zodpovední rodičia, ktorým záleží na zdravej výžive svojich detí čo obsahujú tie pekne vyzerajúce plody?  Veď ich produkcia sa často nachádza až stovky kilometrov od našich domovov. A kontroluje vôbec niekto ich zdravotnú nezávadnosť ?

Možno áno a možno nie !   Čiže hráme nebezpečný vabank so zdravím našich detí ?

Otázka : Aké je z toho východisko ?   Odpoveď :  Veľmi jednoduché!!!

V prvom rade by sme mali podporovať produkciu toho, čo nám chýba a čo je spoločensky  prospešné a nie tak ako je to dnes, kedy sa prioritne podporujú iba „skupinky“ blízke vládnym stranám, bez ohľadu na spoločenskú dôležitosť ich produkcie.

Ale veď sme zlikvidovali celý systém maloobchodného predaja našich produktov, ako budeme predávať naše Zdravé slovenské potraviny?

Pre začiatok stačí pohnúť rozumom a nechať realizáciu a zodpovednosť na tých, ktorí ich vedia vyprodukovať a ktorí odmietajú platiť vysoké zápisné do obchodných sieti, na kolenách prosiť obchodných manažérov, aby ich zaradili medzi dodávateľov a ešte čakať často viac ako 2 mesiace, aby im zaplatili faktúru, ktorá je krátená o poškodené a nepredané dodávky, ktoré končia v kontajneroch, v najlepšom prípade v miestnom ZOO parku.

Stačí v začiatkoch zrušiť a nahradiť nezmyselné nariadenie vlády SR č. 100/2016 a vytvoriť rozumný Zákon o predaji z dvora. Na obdobie 2 -3 rokov pre týchto producentov znížiť daňové zaťaženie, zjednodušiť administratívny systém a namiesto reklamy o tzv. „dvojitej kvalite potravín“ marketingovo podporiť v médiách konkrétnych miestnych producentov našich potravín.

Pre regionálnych producentov predávajúcich z dvora bude najväčšou kontrolou nie RVPS SR, ale ich sused, ktorý vidí, čím regionálny producent hnojí, čím kŕmi svoje kravy, prasatá a hydinu a koľkokrát striekal zemiaky, cibuľu, jablká, maliny, jahody...atď.

  • Myslíte si, že v prípade kontroly veterinárov, ktorá potvrdí, že hydina, alebo prasatá  regionálneho producenta obsahuje antibiotiká, má šancu ešte niečo predať ?
  • Myslíte si, že pokiaľ  kontrola nájde v koreňovej zelenine vysoký obsah toxických dusičnanov, má ešte šancu niečo predať ?

Určite nie !!!!!!!!!!!

Prestaňme veriť iba tým krásne vyfarbeným a krásne zabaleným dovážaným potravinám a dajme šancu aj našim regionálnym producentom. Ich produkcia určite nebude založená na korupčnom konaní a určite bude zdravšia a hlavne vyrobená tradičným spôsobom v krajine, kde sa aj skonzumuje a bude zbieraná v konzumnej a nie technologickej zrelosti a určite neurobí stovky kilometrov.

 A presne také Zdravé slovenské potraviny hľadajú naši zodpovední rodičia.

Dajme šancu našim producentom produkovať a našim deťom konzumovať  „Zdravé slovenské potraviny“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?