Aj názov ministerstva rozhoduje.

Autor: Jaroslav Karahuta | 20.1.2018 o 22:45 | (upravené 30.1.2018 o 10:38) Karma článku: 3,15 | Prečítané:  387x

Aký zásadný vplyv môže mať názov Ministerstva pôdohospodárstva na financovanie svojich aktivít a podporu produkcie domácich potravín

     Dlho som hľadal odpoveď na otázku, čo je vlastne príčinou toho, že sa z našich polí stratila mrkva, petržlen, hrach, fazuľa, cibuľa, kapusta a ďalšia zelenina, prečo naše cesty nelemujú ovocné sady a že prečo v stovkách nových hyper, super a iných marketoch nakupujeme potraviny takmer z celého sveta, len nie tie ktoré majú na etikete napísané : „ Vyrobené na Slovensku“.

     Pričom 14. rok sme členmi Európskej únie, sme súčasťou Spoločnej poľnohospodárskej politiky, máme prístup k miliardám EUR z euro-fondov, z ktorých sme v len Agrosektore od roku 2004 minuli viac ako 10 miliárd EUR . A aj napriek týmto skutočnostiam, sme každým dňom svedkami silnejúcej krízy rezortu, ktorý by mal byť pre občanov Slovenskej republiky garantom produkcie zdravých slovenských potravín.

Tu je odpoveď na moju otázku :

Počiatky krízy Slovenského agrosektoru siahajú do roku 1994 ,čiže táto kríza trvá už celých 24 rokov.  

V roku 1994, rozhodnutím vlády SR  z názvu ministerstva poľnohospodárstva a výživy Slovenskej republiky vypadlo slovo výživa.

     A práve týmto rozhodnutím vlády Slovenskej republiky sa spustila reťazová reakcia a roztočil sa proces útlmu produkcie našich potravín. Znamená to, že aj keby jednotliví ministri pôdohospodárstva od roku 1994 až do roku 2018 chceli nejakým spôsobom finančne podporiť našu produkciu potravín, potravinovú sebestačnosť a potravinovú bezpečnosť, jednoducho nemohli, pretože táto činnosť nemá oporu v názve organizácie, ktorá sídli na Dobrovičovej 12 v Bratislave.

     Aké dopady malo toto zásadné rozhodnutie vlády na dnešný stav potravinovej bezpečnosti Slovenskej republiky, vyhodnotili odborníci v rámci Indexu potravinovej bezpečnosti - Global Food Security Index 2017, kde sme skončili na 34 mieste z vybraných štátov sveta, pričom v oblasti kvality a  bezpečnosti potravín sme sa umiestnili na 43 mieste a v oblasti dostupnosti potravín až na 57. mieste

     V rámci hodnotených štátov Európy Slovensko obsadilo 22. Miesto. Za nami zostali už iba : Rusi, Bielorusi, Bulharsko, Srbsko a Ukrajina.

     Ešte šťastie, že dnešné ministerstvo pôdohospodárstva má v názve regionálny rozvoj, lebo inak by nemohla dnešná pani ministerka rozdeliť minulý rok 1 miliardu EUR ( 1 000 000 000 EUR)  na výsadbu parkových stromov, nákup autobusov, opravu škôl, výstavbu parkovísk a podobné činnosti, ktoré síce zďaleka nemajú nič spoločné s pôdohospodárstvom, ale je to v názve.

     Dôležitosť názvu potvrdil aj hovorca ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v pondelok 15.1.2018 v reakcii MPaRV SR na tlačovú konferenciu hnutia SME RODINA, kde ma arogantným spôsobom  napadol,  že nepoznám názov ich ministerstva a že oni sa jednoducho musia venovať cestám, školám, budovám, autobusom atď., pretože to majú v názve.

     A na poukázané skutočnosti, že Slovensko je z hľadiska produkcie potravín a potravinovej sebestačnosti na úrovni rozvojových štátov Afriky už hovorca nereagoval, lebo oni to bohužiaľ riešiť nemôžu, pretože oni to v názve nemajú.

     Znamená to, že p. Ing. Matečná, p. Ing. Jahnátek a ani ďalší ministri pôdohospodárstva od roku 1994 nemohli realizovať potrebnú finančnú podporu našim pestovateľom, chovateľom a spracovateľom potravín, pretože potraviny a ani  výživa, nie sú súčasťou názvu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Takže, za 1 milión EUR štátnej podpory, ktorú sa podarilo našej ministerke vtesnať do rozpočtu pre rok 2018, by sme jej mali byť vlastne vďační.

     Lenže človek pre svoju existenciu nevyhnutne potrebuje nielen vzduch, vodu a primeranú teplotu prostredia, ale aj stravu. No my nechceme prežívať zo stravy vyprodukovanej tisíce kilometrov od nášho domova. My chceme naše tradičné potraviny.

      Takže, ak chceme prežiť najbližšie roky v spoločnosti domácich potravín a nebyť totálne odkázaní na prebytkoch okolitých štátov musíme urobiť jednu zásadnú vec : Zmeniť názov ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na :

Ministerstvo pôdohospodárstva, výživy a rozvoja vidieka.

     Schválením  tohto nového názvu, budú môcť byť konečne čerpané finančné prostriedky napr. z Programu rozvoja vidieka, štátneho rozpočtu a z ďalších projektov na podporu našich chovateľov zvierat, pestovateľov ovocia a zeleniny, producentov potravín a ďalších, ktorým záleží na tom, aby sme na našich pultoch mali viac ako 37% našich zdravých slovenských potravín.

Košice 20.1.2018

MVDr. Jaroslav Karahuta 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?